top of page

Londyn - światowa stolica prania brudnych pieniędzy?

Zaktualizowano: 17 maj 2022

W naszym dzisiejszym artykule zabierzemy Was do Londynu, czyli miejsca, które zaprasza praczy pieniędzy z całego świata.


Financial Times opublikował obszerne śledztwo, które ujawniło udział brytyjskich banków i firm prawniczych w nielegalnych operacjach powiązanych z praniem pieniędzy. Stwierdzono, że Londyn przez dziesięciolecia stanowił centrum korupcji i przestępców z całego świata, a ponadto pozwalano na lokowanie majątków rosyjskich oligarchów poprzez nabywanie praw własności na terenie Wielkiej Brytanii.Dlaczego Wielka Brytania?


Jednym z powodów, dla których Wielka Brytania wpadła w wir oszustw, jest to, że brytyjska elita rządząca postawiła sobie za cel zejście z drogi biznesowi. Zauważamy to m.in. w niepowodzeniach regulacji finansowych przed kryzysem finansowym, niepowodzeniach przepisów budowlanych, które zostały ujawnione przez pożar Grenfell Tower. Niestety widzimy też wiele luk prawnych – masz wystarczająco dużo pieniędzy? Możesz kupić obywatelstwo… Tzw. „złote wizy” zostały wprowadzone przez rząd Partii Pracy, aby przyciągnąć kapitał do Londynu. Warto również zauważyć, że w 2012 roku 60% osób, które otrzymały wizy to obywatele Rosji bądź Chin.


Na szczęście aktualnie nie jest możliwe kupienie obywatelstwa.


W jaki sposób można ukryć nielegalne pieniądze w Londynie?


Zacznijmy więc od przyniesienia pieniędzy np. z konta bankowego na Kajmanach, a następnie przetransferujmy je do brytyjskiej firmy-przykrywki. Pierwszy ruch to poinformowanie rejestru Companies House - kim są prawdziwi właściciele. W praktyce jest to bardzo proste to ominięcia!


Można podać fałszywe imiona, bez problemu ukryć swoją tożsamość – w rejestrze można spotkać takie postacie jak Kaczor Donald, Myszka Miki czy… Adolf Hitler.

Dodatkowo zarejestrowanie firmy w Companies House to koszt jedynie 12 funtów! Co więcej trwa to jedynie kilka minut! A co najważniejsze – nikt nie sprawuje nad tym kontroli. Zazwyczaj wnioski są zatwierdzane w ciągu 24 godzin. W rzeczywistości nie są one weryfikowane bądź usuwane z rejestru w przypadku podejrzenia oszustwa.


W Wielkiej Brytanii istnieje kilka adresów pod którymi zarejestrowanych jest tysiące firm. Oczywiście udając się na miejsce wskazanego adresu, nie jest możliwe odnalezienie personelu danej firmy. Zostały one ustawione jako adresy wirtualne, aby ukryć informacje kto naprawdę kontroluje i czerpie korzyści z pieniędzy przepływających przez firmy.


Z następnym etapem, aby przenieść pieniądze w serii skomplikowanych transakcji finansowych związane są banki w Wielkiej Brytanii. Około 86 banków brało udział w pozyskiwaniu i przenoszeniu majatku na całym świecie. Warto zaznaczyć, że pieniądze, zanim dotarły do ​​Londynu, prawdopodobnie przeszły już przez kilka brytyjskich terytoriów zamorskich, takich jak Brytyjskie Wyspy Dziewicze.


Planujesz kupić aktywa, w tym nieruchomości w Wielkiej Brytanii? Prawnicy, agenci nieruchomości są do Twojej dyspozycji, aby Ci w tym pomóc. Gdy już masz gotówkę w Londynie, możesz w zasadzie używać jej tak, jakby była legalna. Głównym celem oszustów było umieszczenie gotówki w nieruchomościach.


Około 84 000 właścicieli domów w Wielkiej Brytanii jest anonimowych. Zidentyfikowano 6,7 miliarda funtów nieruchomości w Wielkiej Brytanii, które zostały powiązane z podejrzanymi operacjami. Z tego 1,5 miliarda funtów, czyli około 150 tytułów własności ziemi, kupili Rosjanie oskarżeni o korupcję lub bliskie związki z Kremlem. Znaleziono nieruchomość o wartości 830 milionów funtów w Wielkiej Brytanii należącą do Rosjan za pośrednictwem spółek-przykrywek z siedzibą w Wielkiej Brytanii.


Co stało się kluczowym punktem zwrotnym?


Kryzys na Ukrainie. Wojna.


Istnieje szereg zmian legislacyjnych, o których mówi się od dłuższego czasu. Rząd Wielkiej Brytanii opóźniał i nie potrafił wdrożyć tych zmian. I tak dotarliśmy do miejsca, w którym jesteśmy teraz.


Ustawa o przestępczości gospodarczej, którą niedawno uchwalił rząd, jest ustawą przełomową, która wprowadza długo obiecany i opóźniony rejestr nieruchomości. Zagraniczne firmy, które kupują nieruchomość w Wielkiej Brytanii, muszą poinformować Rejestr Gruntów, kto naprawdę jest właścicielem i kontroluje te firmy.


Miejmy nadzieje, że zbliżamy się do końca oszustw odbywających się w Wielkiej Brytanii. Każdy będzie musiał rozliczyć się z tego, że jest rzeczywistym właścicielem - samolotu, jachtu czy domu.


Ustawa o przestępczości gospodarczej ułatwia nakładanie sankcji, a niewyjaśnione nakazy majątkowe – staną się łatwiejsze do wykonania. Niewyjaśnione nakazy majątkowe były nowym narzędziem dochodzeniowym przekazanym organom ścigania w 2018 r. Jest to rodzaj nakazu sądowego, który zmusza osobę z majątkiem o wartości ponad 50 000 funtów do wyjaśnienia, w jaki sposób go pozyskała.


Za kilka miesięcy otrzymamy ustawę o przestępstwach gospodarczych 2.0. Mamy nadzieję, że następna ustawa o przestępczości gospodarczej skuteczniej upora się z niektórymi lukami, które wciąż pozostają… Jest jeszcze wiele do zrobienia, aby zatrzymać nielegalny proces odbywający się na terytorium Wielkiej Brytanii.


Z niecierpliwością czekamy na jego pomyślne zakończenie i wierzymy, że jego koniec jest bliski.bottom of page